• 19 Ianuarie 2019 12:48
VIDEO | Calificare fără probleme pentru Simona Halep la Australian Open. Bucuria româncei după victoria cu Venus Williams Sursa FOTO: Digi Sport
Simona Halep, fericită după victoria în fața lui Venus Williams, 6-2, 6-3

Numărul unu mondial, românca Simona Halep,  s-a calificat fără probleme în optimile de finală ale turneului Australian Open, primul de Mare Șlem al anului, după ce a învins-o pe americanca Venus Williams cu 6-2, 6-3, la Melbourne.

Halep (27 ani), care în primele două tururi a câștigat cu dificultate, în trei seturi, a făcut cel mai bun meci al său și a câștigat într-o oră și 17 minute.

Finalista de anul trecut de la Melbourne a dominat jocul și o va înfrunta în turul următor pe Serena Williams, sora mai mică a lui Venus.

Începutul meciului a fost destul de echilibrat, dar la 2-2 a reușit un break foarte important, iar apoi a salvat patru mingi de break, încheind primul set cu un sec 6-2. Halep a început în forță actul secund, cu break, dar apoi Venus (38 ani, 36 WTA) a revenit și și-a recuperat serviciul. Cele două au mers cap la cap până la 3-3, când Halep a accelerat și a profitat de erorile făcute de adversară, desprinzându-se decisiv, într-un set pe care l-a câștigat cu 6-3.

Românca a reușit 2 ași, iar Venus 5, Halep a făcut 2 duble greșeli, iar Williams 4. Simona Halep a avut procentaje superioare la ambele servicii, 67%-58% la primul și 63%-31% la al doilea, a fost mai bună și la mingile de break câștigate, 5/10 (50%) față de 1/6 (17%). Williams a avut mai multe mingi direct câștigătoare, 24-21, dar și mai multe erori neforțate, 33-12.

Imediat după punctul care i-a adus victoria, Simona Halep s-a bucurat în stilul său caracteristic, pe teren, relatează Digi Sport

Simona și Venus, care în primul tur a învins-o pe Mihaela Buzărnescu, 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2, sunt acum la egalitate în meciurile directe, 3-3, dar românca s-a impus la ultimele trei confruntări, în 2015 la Roma (6-2, 6-1) și anul trecut la Montreal (6-2, 6-2).

Halep și-a asigurat un cec de 260.000 de dolari australieni și 240 de puncte WTA. Halep și Serena (37 ani, 16 WTA) s-au întâlnit până acum de nouă ori, americanca obținând opt victorii. Singurul succes al Simonei, unul categoric, cu 6-0, 6-2, s-a întregistrat la Turneul Campioanelor în 2014. Ultima confruntare dintre cele două a avut loc în 2016, la US Open, când Serena se impunea în sferturi cu 6-2, 4-6, 6-3.

Sâmbătă, Serena Williams a învins-o pe Daiana Iastremska (Ucraina) cu 6-2, 6-1, în turul al treilea, notează Agerpres.