Meciul Simona Halep - Ajla Tomljanovic a fost întrerupt în setul decisiv

• 16 August 2018 08:52

Meciul dintre jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, și australianca Ajla Tomljanovic a fost întrerupt din cauza ploii la scorul 4-6, 6-3, 4-3, 30-15, miercuri, în runda a doua a turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.874.299 dolari, scrie Agerpres.

Partida, care dura de două ore și 6 minute (joc efectiv), va fi reluată joi, la ora 20,00 (ora României), au anunțat organizatorii.

Halep (26 ani), principala favorită și finalistă anul trecut la Cincinnati, a început destul de slab meciul și a fost condusă în primul set cu 4-1 și 5-2. Românca a revenit și s-a apropiat la 5-4, dar a încheiat setul cu o dublă greșeală (4-6).

În actul secund, Halep a jucat mai bine, a făcut mai puține erori și a reușit să se impună cu 6-3, după ce a rupt echilibrul la 3-2 în favoarea sa.

Înaintea ultimului set, Tomljanovic (25 ani, 58 WTA) a cerut timeout medical, iar pauza a scos-o din ritm pe Halep, care a pierdut primele trei ghemuri. Românca a făcut și ea apel la medic, pentru dureri la spate, iar la revenirea de la vestiare a avut o serie remarcabilă de patru ghemuri consecutive. Jocul a fost întrerupt în ghemul opt, la 30-15 pentru Halep, pe serviciul jucătoarei de origine croată.

Dacă va trece de Tomljanovic, Halep va juca în optimi, tot joi (vineri, ora 04,00, în România), cu australianca Ashleigh Barty, pe care a învins-o săptămâna trecută la Montreal.