Maxim Saculțan, medaliat cu bronz la mondialele de lupte printre tineret

• 18 Noiembrie 2018 14:13

Luptătorul de stil liber Maxim Saculțan a câștigat medalia de bronz la categoria 65 kg la campionatele mondiale de tineret care se desfășoară în aceste zile la Sala Polivalentă din București.

Maixim Saculțan a trecut de un sportiv din Slovacia în optimi, iar în sferturi a cedat în fața azerului Ali Rahimzade. Ajuns în recalificări, datorită faptul că azerul a devenit finalist, luptătorul moldovean a câștigat în fața unui sportiv din Canada, iar în lupta pentru bronz l-a învins pe ungurul Roman Aharin (7:2).

Aceasta este a treia medalie cucerită de luptătorii din Rep. Moldova la campionatele mondiale Under 23 de la București. Daniel Cataraga (77 kg) a cucerit medalia de aur, iar Alexandru Biciu (63 kg) a devenit vicecampion mondial, ambii la lupte greco-romane.

La competiția din capitala României, Rep. Moldova este prezentă cu un lot format din 11 luptători.