Anglia a învins Columbia la loviturile de departajare în optimile de finală ale Cupei Mondiale la fotbal

• 04 Iulie 2018 08:07

Anglia a învins ieri Columbia la loviturile de departajare în optimile de finală ale Cupei Mondiale la fotbal găzduite de Rusia.

Britanicii au deschis scorul în repriza secundă dintr-un penalti executat de Harry Cane (min. 57), însă latinoamericanii au egalat în minutele de prelungire ale partidei în urma unei lovituri cu capul expediate de fundașul Yerri Mina (min. 90+3).

După cele două reprize de prelungiri scorul a rămas egal, iar la penaltiuri englezii s-au impus cu scorul de 4:3.

Anglia urmează să joace în sferturile de finală ale Cupei Mondiale cu Suedia care tot ieri a dispus de Elveția cu scorul de 1:0.

Astfel în sferturile Cupei Mondiale s-au calificat șase echipe din Europa și două din America Latină.

Vineri sunt programate meciurile din sferturi: Uruguay – Franța, Brazilia – Belgia, Rusia – Croația și Suedia – Anglia.